Stránky venované Ceylan a Silverovi


Povesti

Povesti

 K Tureckým angorám sa viaže hneď niekoľko povestí:

 

  • Podľa jednej tureckej legendy dvojfarebné oči bielych mačiek vznikli tak, že Allah tak očarený krásou a eleganciou bielej angory neodolal a dotkol sa jej. Ako pamiatku na túto udalosť majú odvtedy niektoré mačky jedno oko modré a druhé zlaté.

 

  • Iná legenda hovorí, že Muezza - obľúbená mačka proroka Mohammeda jedného dňa spala na prorokovom plášti. Keď Mohammed musel odísť, skôr než by vyrušil spiace zviera zo spánku, odrezal si roh plášťa a v tichosti opustil izbu. (Ak by to bola pravda, Turecké angory sú s nami viac než 1400 rokov.)

 

  • Podľa ďalšej tureckej legendy Mustafa Kemal Ataturk (1881 Salonika/Thesaloniki–10 November 1938 Istanbul), zakladateľ Tureckej Republiky sa jedného dňa znovu narodí ako biela Turecká angora, s jedným okom modrým a druhým zlatým. To je tiež dôvod, prečo sú biele mačky s dvojfarebnými očami v Turecku tak vážené (nazývajú ich tiež Van Kedisi.)

 

  • Tento Otec Tureckého národa vraj raz taktiež povedal, že jeho nasledovník bude na členku pohryzený bielou angorou s dvojfarebnými očami.

 

  • Ďalšia legenda hovorí, že existuje čosi ako Wishcat (mačka prianí). Ak má niekto silné, úprimné želanie, mal by si takúto mačku posadiť na kolená a zašepkať jej svoje želanie do ucha. Potom treba mačke ponúknuť maškrtu - ak ju prijme, želanie sa splní. Nikto nevie s istotou, ktoré mačky to sú - pretože vraj prináša smolu prezradiť, ktorá mačka takto želanie splnila - no traduje sa že ide práve o biele angory.

 

  • Kedysi bolo v Turecku možné angoru získať len do daru, čo sa považovalo za veľkú poctu a tiež niečo ako symbol majiteľovho statusu.

 galthea@gmail.com