Stránky venované Ceylan a Silverovi


Profil plemena TURECKÁ ANGORA

 

Charakteristika

Turecké angory (TUA) sú vôbec najstarším plemenom mačiek. Patria medzi polodlhosrsté plemená. Pôvodne sa nazývali angorké mačky, podľa miesta ich pôvodu. Do väčšieho povedomia sa dostali až okolo roku 1970 (dovtedy ich krásu zatienili perské mačky, ktoré boli z tureckých angor vyšľachtené), kedy boli uznáne v USA. Ku šľachteniu boli použité mačky dovezené priamo z Turecka.

Turecká angory sú veľmi spoločenské a okúzľujúce jedince s veľkou dávkou temperamentu. Dokážu veľkú časť dňa tráviť hraním sa s hračkami, ktoré si nájdu aj bez nášho vedomia. Ak to má zaujímavý tvar alebo farbu, je to proste ich a nie sú ochotné sa toho vzdať. Či už je to obal na doklady, vatové tyčinky, sáčky, krabice... Zbožňujú prítomnosť „svojho" človeka a dávajú mu to patrične najavo. Asistujú pri varení, upratovaní a samozrejme pri ukladaní nákupu do chladničky alebo špajzy. Málokedy sa od svojho človeka vzdialia. Absolvujú s ním taktiež všetky bežné úkony počas dňa ako napr. rannú hygienu v kúpeľni. "Svojho" človeka si strážia aj počas spánku svojou prítomnosťou v posteli. Sú to jednoducho ideálni členovia rodiny, ktorí milujú ľudskú prítomnosť. Pôvab je pri týchto mačkách veľmi nápadný a okúzľujúci. V každom pohybe, kroku a skoku sa skrýva veľká elegancia.

Turecká angora má veľmi jemnú, hodvábnu a lesklú strsť bez podsady. Nie je náročná na údržbu. Odumrelé chlpy stačí vyčesať raz za týždeň gumenou kefou a prečesať riedkym hrebeňom.

Tureckej angore je vhodné dopriať mačacieho spoločníka. Síce si vystačí s nami ľudmi, ale aj napriek tomu človek nedokáže mačke vynahradiť spoločnosť chlpatého stvorenia rovnakeho živočíšneho druhu. Veľmi dobre sa znáša s mačkami iných plemien.

 

Štandard FIFe– Turecká angora:

 

Všeobecné Celkový dojem Pôvabná a pružná mačka s všestranne dobrými proporciami. Pôvabný a ladný dojem je daný predovšetkým plynulosťou pohybu.
  Veľkosť Stredne veľká mačka, kocúry sú väčší.
Hlava Tvar Malá až stredne veľká klinovitá hlava, v hornej časti široká a ľahko zbehajúca sa do špičky smerom k brade.
  Brada Brada je jemne zaoblená, špička brady tvorí spolu s nosom zvislú líniu.
  Nos Nos je stredne dlhý, konkávne prehnutý, bez stopu alebo prerušenia línie.
  Čeľuste Čeľuste sa zbiehajú do špičky.
Uši Tvar Dlhé, zašpicatené uši, široké v nasadení, dobre osrstené a s chumáčikmi chlpov vo vnútri boltcov.
  Umiestnenie Uši sú vzpriamené a na hlave vysoko nasadené.
Oči Tvar Veľké, mandľovité oči, smerujúce ľahko šikmo hore.
  Farba Povolené sú všetky farby očí.
Šija   Stredne dlhá, štíhla a pôvabná šija.
Telo Stavba Jemná stavba kostry, nie príliš silne vyvinutý hrudník. Trup je štíhly, pôvabný, pružný. Vzadu je trochu vyšší než vpredu.
Končatiny   Dlhé končatiny, zadné dlhšie ako predné.
  Tlapky Malé, guľaté a jemné tlapky s chumáčikmi chlpov medzi prstami.
Chvost   Dlhý chvost, zbiehajúci sa do špičky, silný v nasadení, úzky na konci, dobre osrstený. Chvost je nesený nižšie ako telo, nie je však vlečený. Pri pohybe býva nosený vodorovne nad telom a pri tom sa niekedy takmer dotýka hlavy.
Srsť Štruktúra Srsť je na tele stredne dlhá, na límci dlhá. Chlpy sú veľmi jemné a majú hodvábny lesk. Srsť je hodvábna a splýva, na bruchu ľahko zvlnená. Žiadna podsada.
  Farba Povolené su všetky sfarbenia srsti vrátane kombinácií s bielou. Povolené nie sú farby čokoládová, lilavá, škoricová a plavá, ani siamská a/alebo barmská depigmentácia (odznaky).
Poznámky   U dospelých kocúrov sú povolené výraznejšie líca.
V prvom roku života nie je límec ešte plne vytvorený.
Letná srsť je výrazne kratšia ako zimná.
Diskfalifikácia  Telo  Stavba tela ako u perzskej mačky.

 

 

 

Hodnotenie na výstavách:

 

 Hlava  (celkový tvar, nos, čelo, čeľuste a chrup, brada, tvar a nasadenie uší)   25 bodov
 Telo  (stavba tela, veľkosť, stavba kostry, výška končatín, tvar labiek)   30 bodov
 Srsť  (farba, kresba a jej tvar, škvrny)   15 bodov
 Oči  (tvar a farba)   10 bodov
 Chvost  (tvar a dĺžka chvostu)   15 bodov
 Kondícia       5 bodov
   Celkom:  100 bodov

 

Zdroj: Monika Bosáková, chov. st. Kayra Kedi.galthea@gmail.com